понеділок, 26 червня 2017 р.

Українська мова. Закріплення знань про речення. Поширення речень. Складання речень за схемами. Природознавство. Охорона первоцвітів

Тема. Українська мова. Закріплення знань про речення. Поширення речень. Складання речень за схемами.
Природознавство. Охорона первоцвітів
Мета. Українська мова Закріплювати знання про речення; вміння поширювати речення іншими словами, складати речення за схемами, встановлювати зв'язок  між членами речення за допомогою  питань; удосконалювати навички визначення головних слів в реченні ; розвивати мовлення; виховувати любов до природи.
Природознавство. Поглибити знання дітей про первоцвіти та заходи держави щодо їхнього збереження. Виховувати бажання оберігати природу.
Обладнання : малюнок весни, картки-квіти із завданням, плакати з висловами про мову, презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів до уроку.
Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом...  Щоб прочитати гасло, треба прочитати криптограму. Підказка: як повзе рак.
Ербод огот итачван , отх ечох есв итанз.
                                                    (Добре того навчати, хто хоче все знати.)
-         А ви хочете багато знати?
- Отже, давайте налаштуємося на плідну працю .
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
  Український письменник минулого століття Панас Мирний писав: «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу - це його мова…», а Ірина Вільде писала: «Слова наче кольорові олівці. І мало їх назбирати в купу. Треба ще й уміти викладати узори з них. Вміти складати речення і правильно  вимовляти їх» (записи на дошці).
- Сьогодні ми здійснимо подорож з теми «Речення». Будемо складати речення, правильно читати їх. Продовжимо визначати які слова в реченні є найголовнішими, як вони   зв’язані  між собою. Закріпимо наші знання про первоцвіти. Дізнаєтесь, як наша держава дбає про їх збереження
ІII. Актуалізація опорних знань учнів.
1.     Створення емоційного фону уроку. Читання вірша вчителем.
Слайд
-  Послухайте, будь ласка, вірш і скажіть про яку пору року в ньому говориться.   (Лунає музика Фредеріка Шопена «Весна»)
Все прокидається поволі,
Зі сну зимового встає.
Радіє гай, радіє поле,
Земля поталу воду п'є.
Скресає і щезає крига,
Бурульки падають з дахів,
І вітерець прозорокрилий
Додому підганя птахів.
А в лісі на галяві теплій
Поміж ялинок запашних
Уперше спалахнув метелик
Тендітний вогничок весни.       А. Костецький

-  Про яку пору року йдеться у вірші? Обґрунтуйте свої міркування. Метод «Прес»
-Послухайте казку.
     Далеко-далеко, в темному гаю, жила Весна-чарівниця зі своїми си­нами: Березнем, Квітнем, Травнем. Відіслала якось Весна-чарівниця творити добрі справи. А сама  чекала, коли сини повернуться. Першим прийшов Березень та й розповів, що він зробив: сніги розтопив, ріки, ставки розморозив, небо поголубив, землю розкував, пташок з вирію запросив додому, розпустив  перші  весняні квіти. Квітень теж розповів про свою роботу:  ліси позеленив, пташок привітав, поля зорав, заскородив, засіяв.  Травень і про свою роботу розповів: повсюди землю зеленню вкрив, засвітив свічки на каштанах, кульбабу на луках розпустив,  корів, телят, овець вигнав на вигони пас­тися.
  Гарно подякувала Весна синам  за їхню шану та любов і попросила своїх синів   влаштувати  їй  чарівну галя­вину й прикрасити  її квітами.
- То може ми, діти, допоможемо синам Весни-чарівниці влаштувати чарівну галявину та прикрасити її квітами?
-  А щоб рясно цвіли на нашій галявині квіти, нам теж потрібно добре потру­дитися, виконати ряд завдань. І з кожним успішно виконаним завданням на галя­вині зацвітатиме весняна квітка.

ІІІ. Основна частина уроку.
1.Робота в зошитах. Каліграфічна хвилинка.
В  вв  ве  весна, прийшла, у, лісок, чудова
Весна іде, красу несе, а тій красі … (радіє все).    
-  Чи можна запис назвати реченням? Чому?
Висновок. Речення виражає закінчену думку. (Прикріпити на дошці.)
 Ви виконали завдання. Тому час уже на нашій галя­вині з'являтися весняним квітам.
- Яка квітка зацвітає першою?
 Я першим зацвітаю серед гаю,
 І білий, наче сніг, я колір маю.
                                                     (Підсніжник)                                 
- Правильно! Це підсніжник.
( Прикріплюю на дошці малюнок із зображенням підсніжника)
- Як ви здогадалися, що це підсніжник? (Відповіді учнів )
Латинська назва підсніжника - галантус - походить від грецьких слів "гала” - молоко і "антос” - квітка. Тому інколи його і називають "молочною квіткою”.
  Цю оригінальну тендітну квіточку називають по-різному. Англійці — сніговою краплею або зірочкою, чехи — сніжинкою, німці — сніговим дзвіночком.
Ця рослина навесні користується величезним попитом. У зв'язку з цим вже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникають або зникли. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги України (2009).
Підсніжник — символ надії. За однією старовинною легендою, коли перші люди були вигнані з раю, на землі йшов сніг і було холодно.  Єва дуже змерзла. Щоб її утішити, надати надії на кращі часи, кілька сніжинок перетворилися у ніжні квіти підсніжника — провісника весни.
Щороку 19 квітня жителі багатьох країн відзначають чудове весняне свято — День підсніжника. Свято це родом із Англії. А оскільки в цій країні підсніжники зацвітають в середині квітня, то і свято відзначають саме тоді.
- Як ви гадаєте, чому цю квітку так назвали?
Не важко здогадатися, звідки пішла така назва, адже ця смілива квітка здатна пробиватися крізь сніги і зацвітати з першими теплими променями сонця
-   
-   Про що сповіщають підсніжники?
-   А чому люди називають їх сміливими?
2. Складання асоціативного куща  (робота в групах)
 -З чого складається речення?
- Доберіть найвлучніші прикметники до опису підсніжника
- Допоможе вам в цьому вірш.

                         У проміннях сонця ніжних
Край веселого струмка
Білий, росяний підсніжник
Раптом блиснув з – під листка.
Отакий малий неначе
Ледь прокинувся зі сну,
Тихий – тихий, а одначе
Він привів до нас весну.

                                                                  білий                  сміливий
                        тендітний
                              ніжний        підсніжник                 росяний
                                      тихий                                 малий
Підсніжник.
Я квітка небаченої дивної краси.
Миліший всіх - простий підсніжник дикий:
Я скромна квітка ранньої весни.
Я з'являюсь найпершим, коли ще довкола лежить сніг. Своїм гострим, як спис, листям, я пробиваю землю, торішнє листя, сніг і гордо виношу свою голівку, але... Мене зривають, тільки - но я зацвітаю. Яке людям діло до мужності, до боротьби, яку я вів із зимою. Через те я потрапив до Червоної книги України.
2.     Складання речень за графічними схемами.
Слайд
- Зі словом весна складіть чотири речення, користуючись схемами. Кожне наступне поширте такими словами: прийшла, у, лісок, чудова.
_____ .  
 ==== ------ .   
-- … === ----.     
-- … === … ----.     
- Отже, у першому реченні одне слово, у другому – два, і вони є головними. Третє і четверте речення ми поширили за допомогою інших слів.
- Які ви склали речення за метою висловлювання? (Розповідні)
- Які ще бувають речення?
Висновок. Речення бувають : розповідні, питальні, спонукальні.
- Запишемо останнє речення.
- Що ми можемо визначити в реченні? (Головні слова: підмет і присудок)
- На які питання відповідає підмет? Як підкреслити підмет?
- На які питання відповідає присудок? Як підкреслити присудок?
Підкреслимо головні слова.
Висновок. Речення має головні слова.
- Слова у реченні живуть, як одна дружня родина. Тобто, слова у реченні зв’язані між собою .
Висновок. Слова у реченні зв’язані між собою
- Встановимо зв'язок слів у реченні.
- І зацвітає у нас на галя­вині ще одна весняна квітка. Як же вона називається? (Пролісок ) (  Прикріплюю на дошку малюнок із зображенням проліска.)
- Чому цій квітці дали таку назву?
Пролісок - квітка ніжна і теж дуже смілива. Навесні, ще тільки сніг починає танути, а вже пнеться догори цупкий зелений паросток. І квітів прогля­не враз так багато, що земля стає синьо-блакитною від рясного холодного цвіту. Пролісок долає всі перепони, щоб випнутися на світ. Тому квітку спочатку так і називали - пролісок.
Пролісок
Я - пролісок синенький,
І перший навесні
Сказати вам раденький:
"Кінець! Кінець зимі!"
З-під снігу мій листочок
До сонця простягну
І ніжний мій дзвіночок
Вітатиме весну.
 Катерина Перелісна

Фізкультхвилинка
3.     Самостійна робота в групах.
Слайд
Завдання. Утворіть речення зі слів. Підкресліть головні слова.
Прокинулась зимового від земля сну.
Виглядають з-під перші снігу квіти.
Око милують підсніжники тендітні, проліски синьо-блакитні проліски.
Прокинулась земля від зимового сну. З-під снігу виглядають перші квіти. Милують око тендітні підсніжники, синьо-блакитні проліски .
-  Які квіти називають «первоцвітами»?
-  І зацвітає на нашій галявині чудова квітка сон-трава.
(  Прикріплюю на дошку малюнок із зображенням сон-трави )
Як ви гадаєте, чому так назвали ці квіти? (Тому що ця квітка закриває свої оченята у хмарну погоду та коли настає вечір. Вона ніби засинає. Тому й назву має таку — сон-трава.)
Сон трава
Я схожа на пухнастий підсніжний тюльпан. Є у мене і інші назви: простріл, анемона, сон-зілля, сонник. В похмуру погоду, перед дощем, а також на ніч  мої квітки нахиляються  до землі, неначе засинають. Люди, покуштувавши мене засинали .
5.   Записування під диктування речення.
Ось на пагорбі, пригрітому весняним сонцем, з'являються жовті квіточки.
-  Вимовляємо «з'являюцця», а пишемо ? Що ще є в цьому слові? (Апостроф)
-  Що це за жовті квіточки? Верхня частина листочка зелена і гладенька. Якщо прикласти його до руки або щоки, то відчувається прохолода. Нижня частина листочка вкрита білими вор­синками. Якщо її торкнутися, виникає відчуття тепла. Ось і кажуть в народі: один бік, як мати рідна, зігріває, а другий, ніби мачуха, холодом віддає. Звідси й назва пішла.
Мати – й – мачуха
 Кажуть, мати-чарівна лебідка.
Кажуть, мачуха-темна душа.
Та росте мати-й-мачухи квітка
І від цього радіє душа.
Притулюся я тихо до листя,
Аромат свіжих квітів вдихну,
І засну, наче в казці-колисці,
Обіймаючи теплу весну.
6. Гра "Мікрофон".
- Квіти дарують нам насолоду, а ще що?
(Радість, спокій, красу, загадковість, гарний настрій, любов, ніжність, цікавість, свіжість, тепло, ... .)
- Ви знаєте, що первоцвіти нещадно знищують і через це вони занесені до Червоної книги.
Ідея створення Червоної книги належить видатному англійському зоологу професорові Пітеру Скотгу. Вона являє собою зібрання фактів про унікальних мешканців нашої планети.
У результаті проведеної роботи ботаніки й зоологи світу дійшли висновку, що нині вимирання загрожує багатьом видам рослин і тварин. 1 тому вчені створили Червону книгу.
Є така книга і у нас.
Вперше Червона книга України вийшла з друку 1980 року. Вона має різнокольорові сторінки.
Залежно від стану та ступеня загрози тварин чи рослин вони поділяються на 7 категорій:
•        0 — зниклі види — чорний;
•        І — зникаючі — червоний;
•        II — вразливі — оранжевий;
•        III — рідкісні — жовтий;
•        IV — невизначені;
•        V — недостатньо відомі — сірий;
•        VI — відновлені — зелений .
Підсніжник у найближчому майбутньому може бути віднесений до категорії «зникаючі види» у Червоній книзі України, якщо продовжиться масове зривання квіток на букети для продажу, викопування цибулин.
Слайд
У лютому-березні Всеукраїнська екологічна Ліга та Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта» разом з іншими громадськими організаціями та органами державної влади проводять щорічну всеукраїнську природоохоронну акцію «Первоцвіт».
У межах акції Всеукраїнська екологічна Ліга проводить низку заходів спрямованих на збереження перших весняних квітів, зокрема розповсюджує інформаційні матеріали (листівки, наклейки тощо).
В одній із таких листівок читаємо: «Більшість рідкісних декоративним рослин, занесених до Червоної книги України, зникають із причини знищення їх людиною, і найяскравіше ця тенденція спостерігається на первоцвітах, які збирають, головним чином, для продажу. В Україні вже зникло майже 50 видів первоцвітів!
Люди, схаменіться! Квітка — немов людина, вона жива... На жаль сьогодні краса не рятує світ, бо настав час рятувати її саму!»
як, на вашу думку, потрібно оберігати квіти? Висловіть свою думку  у вигляді спонукальних речень.
Слайд
- Прочитайте, з яким проханням до нас звертаються первоцвіти.. Які це речення за метою висловлювання? Спишіть одне з них за вибором.
·         Не зривайте первоцвітів під час цвітіння!
·         Не руйнуйте місця зростання первоцвітів!
·         Не купуйте їх на ринках, тоді первоцвіти не будуть продавати!
·         Не губіть дикої природи!
·         Захистіть від зникнення рідкісні види рослин!
·         Зробімо нашу Червону книгу тоншою!
·         Пам’ятаймо! Первоцвіти чекають нашої допомоги!
- Отож, діти, ви маєте милуватися квітами, торкаючись їхньої краси лише серцем. Адже вони ще мають милувати око і інших людей.
VІ. Підсумок уроку.
-   - Сьогодні ми повторили вивчене про речення і про первоцвіти. Заквітчали галявину чудовими весняними квітами. Звичайно, з приходом весни розквітнуть ще ніжні фіалки, стрункі нарциси та тюльпани, милуватимуть око первоцвіт та гусяча цибулька.

·      Дійсно, добре того навчати, хто хоче все знати!
·      Поаплодуємо собі за хоро­шу роботу.
VІІ. Домашнє завдання.

Скласти 3 речення про первоцвіти (розповідне, питальне і спонукальне).